We roepen om aandacht en waardering voor praktisch opgeleiden. Dat begint al met spreken over praktisch opgeleiden en niet lager opgeleiden. En dat is terecht. Er is een tekort aan vakmensen en dat wordt alleen maar groter. En los van dat tekort ligt voor veel jongeren de passie bij iets maken met je handen wat je hoofd heeft bedacht. In veel opzichten is er dus gelukkig al meer aandacht voor vmbo en mbo. Dat vergt wel “omdenken” van veel zaken die we als vanzelfsprekend zien.

Ook ik maak me daar schuldig aan. Had je me een paar jaar geleden gevraagd wanneer de centrale examens beginnen dan had ik, en velen met mij, waarschijnlijk mei genoemd. Dan verschijnen de verhalen in de media, laten ze bekende Nederlanders examens maken en timmert LAKS aan de weg met de examenklachtenlijn.

Dat moet toch een merkwaardig gevoel zijn voor een groot deel van de leerlingen in het vmbo. De periode waarin zij examens kunnen doen is dan al een paar maanden gestart. En dat is geen klein groepje, ongeveer 50% van de leerlingen volgt vmbo.

Hoe zit dat?

Het eerste tijdvak voor de centrale schriftelijke examens is dit jaar van 8 tot en met 27 mei. En het tweede tijdvak van 16 tot en met 23 juni. Dat betreft leerlingen op havo, vwo en vmbo gl/tl. Er is ook nog een derde tijdvak in augustus. Dat is echter niet het enige.

Er zijn ook centraal schriftelijke en praktische examens in beroepsgerichte vakken in het vmbo. En die worden afgenomen van 1 april tot en met 17 juli. Ook zijn er in het vmbo flexibele digitale centrale examens in de algemene vakken. Daarvoor geldt dezelfde periode. Er is dus meer flexibiliteit en meer digitalisering, maar die centrale examens krijgen minder aandacht. Daar hoor je die vmbo-ers niet over.

Daarnaast worden er ook al centraal praktische examens beeldende vakken afgenomen. Voor vmbo gl/tl gebeurt dat in de periode van 9 maart tot en met 12 mei, en voor vwo van 1 januari tot en met 11 mei.

Als het ons dus menens is en we willen praktisch georiënteerde mensen net zoveel aandacht geven als theoretisch georiënteerden dan moet op ons netvlies zitten dat de examens al ruim voor mei beginnen. En dat ook naar buiten toeteren. Bij deze. En hopelijk gaan meer mensen dat doen.

Kijk voor de hele planning van examens op de pagina Examenrooster op examenblad.nl.